Drukujemy…. ale na jakim podłożu?

Radek i Sebastian przygotowali dla Was małą ściągawkę dotyczącą wyboru podłoża do wydruków.

Temat nasunął się sam podczas realizacji ostatniego zlecenia (plakaty na seans “Córka Jeziora”)

Podłoży do wydruków jest wiele. Od papierów przez canvasy, a na foliach skończywszy.

Skupmy się jednak na materiałach, z którymi każdy ma styczność na co dzień, w postaci plakatów, ulotek czy wizytówek.

Na początek odpowiedź na podstawowe pytanie. O co chodzi z gramaturą papieru?
Gramatura papieru oznacza jego grubość i jest podawana w g/m2 (gram na metr kwadratowy). Im większa liczba g/m2, tym papier jest grubszy. Bardzo prostym sposobem możemy to sprawdzić. Zwykła kartka do drukowania ma zazwyczaj 80 g/m2, więc cztery kartki będą miały już 320 g/m2. Można w ten łatwy sposób porównać sobie grubość odpowiedniego papieru.

Przejdźmy teraz do rodzajów papierów:
Kreda błysk – są różne gramatury, od 130 g do 350 g. Jest to papier powlekany, o ciepłym odcieniu bieli. Stosowany do wydruku wyżej wymienionych ulotek, wizytówek czy plakatów. Z powodzeniem stosujemy go w wysokonakładowych zleceniach.

Kreda mat – tu jak w przypadku poprzednika, dostępne są różne gramatury od 130 g do 350 g. Cechą odróżniającą go od papieru błyszczącego jest jego satynowo-matowe wykończenie. Tak jak w przypadku poprzednika wykorzystywany jest do wysokonakładowych wydruków plakatów, ulotek i wizytówek.

Papier satynowy – W naszej pracowni stosujemy ten papier o gramaturze 260 g. Ten wysoko bielony papier niepowlekany, stosujemy wyłącznie do niskonakładowych wydruków pigmentowych (plakatów, reprodukcji).

Papier fotograficzny błyszczący – Jak sama nazwa wskazuje jego przeznaczeniem jest wydruk fotografii. Najpopularniejszą gramaturą jaką stosujemy jest 200 g. Papier o zimnej bieli doskonale sprawdza się również przy niskonakładowych wydrukach plakatów czy ulotek.

Mamy nadzieję, że ta krótka ściągawka Wam się przyda.  🙂 Zazwyczaj wybór materiału zależy tak na prawdę od Was i od tego jaki efekt chcecie uzyskać. Jeżeli macie pytania to chętnie na nie odpowiemy  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *